MobilTeknolojiYazılım

Huawei’nin HarmonyOS’u akıllı telefonlara geliyor

Huawei, uyumlu işletim sisteminin ikinci versiyonunu ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere daha geniş bir cihaz yelpazesine getirme planlarını açıkladı. Tüketici iş CEO’su Richard Yu, bugün Huawei’nin Shenzhen, Çin’deki geliştirici konferansında açıklama yaptı.

Huawei, harmonyos 2.0 SDK’nın beta sürümünü bugün geliştiricilere sunacak, ancak başlangıçta yalnızca akıllı saatleri, araç kafa ünitelerini ve TV’leri destekleyecektir. SDK’nın bir akıllı telefon sürümü Aralık 2020’de takip edecek ve Yu, uyumlu çalışan telefonların gelecek yıl ortaya çıkabileceğini ima etti.

Huawei ayrıca, geliştiricilerin işletim sisteminin açık kaynaklı bir sürümünü oluşturmasına izin veren OpenHarmony projesini de başlatıyor-Aosp’nin Android’e benzer. Bugüne kadar, proje sadece 128MB RAM veya daha düşük olan cihazları destekliyor, ancak gelecek yılın Nisan ayında 4GB’a kadar genişleyecek ve bellek sınırı Ekim 2021’e kadar tamamen kaldırılacak.

Ahenkli, Huawei için stratejik olarak önemli bir projedir, çünkü Çin devinin Amerikan şirketleriyle iş yapmasını yasaklayan yaptırımlara karşı bir siper görevi görebilir. Huawei şu anda Android tabanlı telefonlarını Google hizmetleri olmadan göndermeye zorlanıyor ve uygulama ekosistemini ve Çin dışındaki kullanıcılar için işlevselliği engelliyor.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu