GenelMobilTeknoloji

Pakistan TikTok’u ‘Uygunsuz’ İçerik Nedeni ile Yasakladı

Pakistan’ın Telekom Düzenleyicisi, uygulamanın “ahlaksız” ve “uygunsuz” içeriği kaldırmadığını iddia ederek Tiktok’u yasakladı. Yasak, regülatörün, Pakistan Telekomünikasyon otoritesinin, aynı nedenden dolayı tinder ve Grindr dahil olmak üzere arkadaşlık uygulamalarını yasaklamasından bir aydan biraz fazla bir süre sonra geldi.

Analitik firması Sensor Tower’a göre, Tiktok Pakistan’da 43 milyon kez kuruldu. Bu, uygulamanın kurulum açısından 12. en büyük pazarı haline getirdi. Firma, Tiktok’un Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’unda toplam 2.2 milyar kez kurulduğunu tahmin ediyor.

Yasak, uygulamanın Çin sahipliğiyle ilgili endişeler nedeniyle Hindistan’da tiktok’un kaldırılmasından sadece birkaç ay sonra geldi. Amerika Birleşik Devletleri hala aynı endişeler nedeniyle Tiktok’u yasaklamaya devam ediyor. Yasağın kendisi şu anda bir mahkeme kararı nedeniyle beklemede, ancak diğer kısıtlamalar Kasım ayı ortasında yürürlüğe girecek.

TikTok, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin muazzam baskısı altında olsa bile kültürel bir fenomen olarak kaldı. Ancak devam eden yasaklar — özellikle ABD’de bekleyen yasak — ABD ve Hindistan gibi büyük pazarlarda yeni kurulumları süresiz olarak kesebildikleri için uygulamanın büyümesi için gerçek tehditler oluşturuyor.

Pakistan’daki düzenleyiciler, tiktok’a endişelerine cevap vermek için “önemli bir zaman” verdiklerini, ancak şirketin “tam olarak uymadığını ” söyledi.”Yakın tarihli bir şeffaflık raporu, Pakistan’daki hükümet yetkililerinin tiktok’tan 2020’in ilk yarısında 40 hesaplarını kısıtlamasını istediğini, ancak şirketin sadece ikisini kısıtladığını gösteriyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu