BilimÇevreEnerji

Güneş enerjisi tarihsel olarak düşük maliyetlere ulaşır

blank
Fotoğraf : Andreas Gücklhorn

Dünyanın bazı bölgelerinde, yenilenebilir enerji büyümesini teşvik eden politikalar sayesinde güneş enerjisi şu anda tarihteki en ucuz elektrik kaynağıdır. Bu, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından bugün yayınlanan yeni bir rapora göre.

Güneş ışığı ücretsizdir, ancak kullanılabilir elektriğe dönüştürmek için gereken teknoloji pahalı olabilir. Daha fazla insanı ve şirketi güneş enerjisine geçmeye teşvik etmek için, ülkeler bu ekipmanı daha uygun fiyatlı hale getirmek için politikalarını ayarlayabilirler. Bugün, 130’dan fazla ülkede yeni güneş enerjisi tesisatları inşa etme maliyetini düşüren politikalar var. Bu, IEA’NIN yıllık dünya enerji Görünüm raporunda güneş enerjisinin maliyetini hesaplarken bu politikaları dikkate aldığı ilk yıl. Bunu yaptıktan sonra, güneş enerjisi maliyetinin tahminleri geçen yıla göre bölge başına yüzde 20 ila 50 arasında düştü, Carbon Brief ilk bildirdi.

Raporda, fiyatlar düşmeye devam ettikçe, güneş enerjisi “elektrik arzının yeni Kralı” olma yolunda ilerliyor. İklim değişikliğiyle mücadele etmek için küresel çabalarla desteklenen önümüzdeki on yıl içinde pazarın daha fazla hakim olması bekleniyor. Örneğin, AB, 2030 yılına kadar enerjisinin yüzde 32’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etme hedefini belirledi.

IEA’NIN dünya enerji görünümü için güç üretimi Modellemesi ve analizine öncülük eden Brent Wanner,” politika desteğinin burada kalması çok iyi bir şey ” diyor. “Bu politika çerçeveleri, daha sonra iklim emellerine doğru ilerlemek için ihtiyaç duyduğumuz büyümeyi destekleyen bu düşük maliyetleri desteklemek için gerçekten çok önemlidir.”

Raporda, dünyanın birçok ülkesinde, güneş çiftlikleri inşa etmenin yeni kömür veya gaz yakıtlı enerji santrallerinden daha ucuz olduğu belirtiliyor. Bu yıl tamamlanan yardımcı ölçekli güneş projeleri için, tesisin ömrü boyunca ortalama elektrik üretimi maliyeti (tesviye edilmiş elektrik maliyeti olarak adlandırılır), dünyanın en büyük pazarlarından bazılarında megawatt saat başına 35 ila 55 $arasındaydı-ABD, Avrupa, Çin ve Hindistan. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, sadece dört yıl önce, güneş enerjisi için küresel ortalama seviyelendirilmiş maliyet megawatt saat başına 100 dolardı. Yaklaşık on yıl önce, 300 dolardı.

Yeni IEA raporuna göre, kömürün maliyeti şu anda megawatt saat başına yaklaşık 55 ila 150 dolar arasında değişiyor-on yıldan fazla bir süredir olduğu gibi. Ve kömür endüstrisi, ABD’nin Trump yönetiminin bunu destekleme çabalarına rağmen düşüşte. IEA, küresel olarak, ekonomi gelecek yıl iyileşse bile, kömür kullanımı muhtemelen pandemik öncesi seviyelere geri dönmeyecek.

Öte yandan, gelecekte güneş için tahmin güneşli. Elektrik talebi şu anda pandemi nedeniyle azaldı, ancak IEA, pandemi kontrol altına alındığında ve ekonomi iyileştiğinde insanların elektrik iştahının hızla toparlanabileceğini bekliyor. Ayrıca, artan tüketici taleplerini karşılamak için güneş enerjisinin rekor hızlarda büyümeye devam ettiği bir geleceği öngörüyor.

Wanner,” bununla ilgili iyi haber, güneş teknolojisinin gelişmeye devam etmesi ve inovasyonun bu maliyetleri düşürmeye devam etmesi ” diyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu