BilimNASAUzay

NASA’nın OSİRİS-REx uzay aracı, örnek almak için bir asteroide başarılı bir şekilde dokunuyor

Bu öğleden sonra, Dünya’dan 200 milyon milden fazla bir NASA uzay aracı, uzay kayasından bir avuç çakıl ve toz kapmak için bir asteroidin yüzeyine başarılı bir şekilde dokundu. Uzay aracından elde edilen veriler, aracın bugün asteroide gerçekten dokunduğunu doğruladı, ancak NASA yarına kadar bir malzeme örneğini yakalayıp yakalamadığını bilmeyecek.

Ekip, manevrayı doğrulayan verileri aldığında bir görev kontrolörü” Touchdown ilan edildi ” dedi. “Örnekleme süreci.”Başarının haberi, prosedürle birlikte takip eden mühendislerden alkış ve alkışlarla karşılandı.

Asteroide yeni dokunan uzay aracı OSİRİS-Rex’tir ve bu örnekleme manevrası yıllardır yapım aşamasındadır. Uzay aracının temel amacı, bir asteroidin bozulmamış bir örneğini Dünya’ya geri getirmektir, böylece bilim adamları materyali bir laboratuarda inceleyebilirler. Asteroitler, erken güneş sisteminin ilkel kalıntıları olarak kabul edilir — gezegenlerin başlangıcından bu yana nispeten değişmeden kalan nesneler. Bir asteroidin sadece küçük bir parçasını analiz etmek, bilim adamlarına güneş sistemi yeni başladığında mevcut olan malzeme türleri hakkında zengin bir bilgi verebilir.

Ama eğer örnekleme ile her şey yolunda giderse, OSİRİS-Rex’in nakliyesi küçük olmayacaktır. Görev ekibi, bennu adlı uzay aracının hedef asteroidinden 60 gram (2.1 ons) kir almayı umuyor. Eğer OSİRİS-REx bu kadar çok malzeme yakaladıysa, şimdiye kadar toplanan bir asteroidin en büyük örneği ve Apollo görevlerinden bu yana başka bir uzay gövdesinden toplanan en büyük malzeme örneği olacaktır. Diğer iki Japon misyonu daha önce asteroitleri örnekledi, ancak Önbellekleri miligram aralığındaydı. Ve OSİRİS-REx, 2 kilograma (4.4 pound) kadar asteroit örneği toplama yeteneği ile çok daha fazlasını elde edebilir.

Numuneyi toplamak için, OSİRİS-REx uzay aracı, ucuna bağlı silindirik bir toplama cihazı ile uzun, ince bir Robotik kol ile donatılmıştır. Bu öğleden sonra, uzay aracı Bennu’nun yüzeyine indi ve kolu uzatıldı ve sadece birkaç saniye boyunca asteroide hafifçe dokundu. Kolun temas ettiği anda, araç, asteroidin yüzeyindeki kayaları karıştıran bir azot gazı patlaması yayınladı. Bu, kolun ucundaki toplayıcıya önemli miktarda malzeme itmiş olmalıydı. OSİRİS-REx, tüm bunları kendi başına yapmak zorunda kaldı, çünkü bir radyo sinyali şu anda Dünya’dan gelmesi 18 dakikadan fazla sürüyor.

NASA, uzay aracından görüntüler gelmeye başladığında Osiris-Rex’in bir örnek alıp almadığını yarın öğrenmeyi bekliyor. Lockheed Martin’deki Osiris-Rex’in görev operasyonları Program Yöneticisi Beth Buck, örnek manevradan önce bir basın toplantısında yaptığı açıklamada,” Bu, bir örneğe sahip olup olmadığımız ve uzay aracının gerçekte nasıl performans gösterdiği konusunda bize çok daha iyi bir fikir verecektir ” dedi. “Ancak önümüzdeki 10 gün boyunca bunu analiz etmeye devam edeceğiz … biz ileriye devam olarak.”

Hafta sonu boyunca, misyon ekibi OSİRİS-Rex’in ne kadar malzeme topladığını ölçmeye çalışacak. Uzay aracı Bennu’dan uzaklaştıkça, mühendisler uzay aracını örnekleme kolu uzatılmış olarak döndürecekler. Dönen aracın ataletini daha boş bir uzay aracından önceki verilerle karşılaştırdıklarında, görev ekibi ne kadar topladıklarına dair net bir fikir edinmelidir.

60 gramdan fazla malzeme topladıklarına karar verirlerse, ekip muhtemelen bir başarı ilan edecek ve Osiris-Rex’in Mart ayında Bennu’dan ayrılması için hazırlanmaya başlayacaktır. Uzay aracının Eylül 2023’te Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor. Bu noktada, örnek malzeme yüzeye paraşütle inecek ve Utah çölüne inecek.

Takım istediklerini elde edemediklerini öğrenirse, tekrar denemek için seçenekler vardır. OSİRİS-REx, malzemeyi karıştırmak için gemide iki ekstra azot gazı şişesi olduğu için iki tane daha numune denemesi yapabilir. Yine de bu kararlar daha sonra gelecek. Şimdilik, takım sadece Osiris-REx ile asteroid dokunmadan kutluyor.

Arizona Üniversitesi’ndeki Osiris-Rex’in baş araştırmacısı Dante Lauretta,” bu asteroidin bize attığı şaşırtıcı zorlukların üstesinden geldik ve uzay aracı kusursuz bir şekilde çalışıyor gibi görünüyor ” dedi.manevra. “Asteroit yüzeyine indik. Temas halindeydik.”

Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me
    out much. I hope to give something back and help others
    like you helped me.

  2. great publish, very informative. I wonder why the other experts of this
    sector don’t notice this. You should proceed your writing.
    I am confident, you have a great readers’ base already!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu