BilimSpaceXUzay

SpaceX, bir sonraki mürettebat görevinden önce Falcon 9 roketindeki iki motoru değiştiriyor

SpaceX, Falcon 9 roketindeki iki motorun yerini alıyor ve yakında Uluslararası Uzay istasyonuna dört astronot taşıyacak. Değişiklik, Spacex’in motorlarda planlanandan daha erken başlamasına neden olabilecek bir madde bulmasından sonra yapıldı.

SpaceX, şirketin lansmanlarından birinin Ekim ayında kalkıştan hemen önce durmasından sonra maddeyi buldu. Spacex’in Falcon 9 roketlerinden biri, Uzay Kuvvetleri için yeni bir GPS uydusu başlatmakla görevlendirildi, kalkıştan sadece iki saniye önce kendini kapattı. Spacex’in yapı ve uçuş güvenilirliği Başkan Yardımcısı Hans Koenigsmann bir basın toplantısında” bu iyi bir iptal oldu ” dedi. “Tam olarak programladığımız şeyi yaptı.”

Bugün SpaceX, dokuz ana Merlin motorundan ikisi çok erken çalışmaya çalıştıktan sonra roketin otomatik olarak kendi lansmanını durdurduğunu açıkladı. Çok erken başlamak, motorun çeşitli iticilerinin ve sıvılarının yanlış sırayla birleştirildiği zor bir başlangıç olarak adlandırılan bir şeye neden olabilir. Spacex’in Falcon 9’u bu gerçekleşmeden önce kendini kapattı, ancak bu kadar zor bir başlangıç donanıma zarar vermiş olabilir. Koenigsmann,” mutlaka kötü değil, ama çoğu durumda, biliyorsunuz, motoru sallıyor ” dedi. “Ve motorda biraz hasara neden olabilir. Aşırı durumlarda, motora daha fazla zarar verebilir.”

Kesintiden sonra, SpaceX motorları inceledi ve her modelde bir emniyet valfini bloke eden kırmızımsı bir Lake madde buldu. Lake cilası, oje güç motorları inşa edildiği zaman, temizleme sıvısı, büyük olasılıkla artık. Koenigsmann, şirketin adını vermemiş olmasına rağmen, motor üzerinde çalışan Spacex’in satıcılarından birinden geldiğini belirtti. Koenigsmann,” bu kişi artık temizleme sıvısı veya herhangi bir şeyle daha cömert olabilir ” dedi. “Bunu anlamak biraz zor.”

SpaceX, düzeltici eylemleri uygulamak için satıcıyla birlikte çalıştığını ve şirketin kısa vadede tüm donanımı daha yakından inceleyeceğini söyledi. Kesintiden sonra SpaceX, filosundaki yaklaşan lansmanlar için kullanılacak motorları da inceledi. Bu erken başlangıç davranışını sergileyen herhangi birini aradılar ve üç farklı rokette beş farklı motor seçtiler. İkisi, Kasım ayında Crew-1 adlı bir görev olan üç NASA astronotu ve bir Japon astronotu başlatacak olan Falcon 9 roketindeydi.

Bu testten sonra, SpaceX tüm motorları açtı ve içinde aynı cila buldu. SpaceX ayrıca, verniğin çoğunlukla uzaya ve geri dönen motorlarda değil, yakın zamanda inşa edilmiş yeni motorlarda bulunduğunu belirtti. Şimdi şirket, 14 Kasım’da saat 7:49’da ET’DE düzenlenecek olan Crew-1’in önündeki motorları değiştirme aşamasındadır. Koenigsmann, motor takası ile ilgili olarak” iki, üç gün kabaca çıkarmanız gereken şey ” dedi. “Ve sonra tekrar koymak için iki, üç gün daha.”

Sonuçta, SpaceX, Crew-1’i, şirketin Dünya okyanuslarını haritalamak için tasarlanan Sentinel-6 adlı ortak bir Avrupa ve Amerikan uydusunu başlatmasından birkaç gün sonraya kadar uçmayacak. SpaceX, bu uçuş için Falcon 9 roketinde etkilenen bir motor buldu ve onu da değiştirmek zorunda kaldı. NASA, Astronotlarını Spacex’in Falcon 9’unda uçurma konusunda nihai kararı vermeden önce bu lansmanın nasıl gittiğini görmek istiyor. Sentinel-6 lansmanı şu anda 10 Kasım’da Cape Canaveral, Florida’dan çıkacak.

Bu arada, Crew-1’e atanan dört astronot, karantina sürecine başladı ve uçuştan iki hafta önce daha sıkı bir karantinaya girmeden önce aileleriyle birlikte evde kaldı. NASA ayrıca motor değişimi ve lansmandan önce gelen tüm detaylar hakkında onları bilgilendiriyor. NASA’nın ticari mürettebat programının program Yöneticisi Steve Stich, basın toplantısında yaptığı açıklamada,” birçok telekomda bulundular ve araçlarla neler olup bittiğini dinlediler ” dedi. “Bu motorda ve çevrimdışı olarak yapacak biraz daha işimiz var… ama bence uçuşa ulaşmak için oldukça iyi bir yol görüyoruz ve hazır olduğumuzda uçacağız.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu