TeknolojiYazılım

Web Ne Demek?

Web, bir web tarayıcısı tarafından erişilebilen sayfalardan oluşan internetin bir alt kümesi olan World Wide Web’in ortak adıdır. Birçok kişi web kavramının internet ile aynı olduğunu varsayar ve bu terimleri birbirinin yerine kullanır. Ancak, internet terimi aslında web üzerinden gerçekleşen bilgi paylaşımını mümkün kılan küresel sunucu ağını ifade eder. Web her ne kadar internetin büyük bir bölümünü oluştursa da internet ile aynı değildir.

Web sayfaları Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML-Hypertext Markup Language) adlı bir dilde biçimlendirilmiştir. Bu dil, kullanıcıların bağlantılar yoluyla web üzerindeki sayfaları tıklamasına izin verir. Web, veri iletmek ve bilgi paylaşmak için HTTP protokolünü kullanır. Internet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi tarayıcılar, Web belgelerine veya bağlantılarla bağlanan web sayfalarına erişmek için kullanılır. Web, bilgilerin internet üzerinden paylaşılma yollarından sadece biridir. Diğerleri e-posta, anlık mesajlaşma ve Dosya Aktarım Protokolü’nü (FTP- File Transfer Protocol) içerir.

Web Sayfası Nedir?

Bir web sayfası; yaygın olarak HTML’de yazılmış olan, internet tarayıcı kullanan ve diğer ağlardan erişilebilen bir belgedir. Bir web sayfasına bir URL adresi girilerek erişilir. Web sayfası, diğer web sayfalarına ve dosyalarına metin, grafik ve köprüler içerebilir. Bir web sayfasını görüntülemek için Internet Explorer, Edge, Safari, Firefox veya Chrome gibi bir tarayıcı gerekir.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, tek bir domain yani alan adını paylaşan, herkes tarafından erişilebilir, birbirine bağlı web sayfalarının bir koleksiyonudur. Web siteleri, çeşitli amaçlara hizmet etmek için bir kişi, grup, işletme veya kuruluş tarafından oluşturulabilir ve korunabilir. Herkesin erişebildiği tüm web siteleri birlikte World Wide Web’i oluşturur. Bir internet sitesi ayrıca web varlığı olarak da bilinir.

Web siteleri sonsuz çeşitlilikte karşımıza çıkar. Eğitim siteleri, haber siteleri, bilim siteleri, forumlar, sosyal medya siteleri, e-ticaret siteleri vb. yüzlerce internet sitesi mevcuttur. Bir web sitesindeki sayfalar genellikle metin ve diğer ortamların bir karışımıdır. Bununla birlikte, bir web sitesinin şeklini belirleyen özel kurallar yoktur.

Bir kişi, içinde hiçbir şey olmayan bir web sitesi oluşturabilir ya da bir başkası güllerin siyah beyaz fotoğraflarından albümler barındıran bir web sitesi tasarlayabilir. Ancak, birçok internet sitesi, web sitesindeki diğer kategorilere ve içeriğe bağlanan standart bir ana sayfa düzenini takip eder. Aslında, web siteleri üst düzey alan adlarına göre kategorilere ayrılmıştır. Bazı örnekler şunlardır;

  • Devlet kurumlarının web siteleri = .gov
  • Eğitim kurumlarının web siteleri = .edu
  • Kar amacı gütmeyen kuruluşların web siteleri = .org
  • Ticari web siteleri = .com
  • Bilgi siteleri = .info

Bu üst düzey alan adı uzantıları, bir internet sitesinin gerçek içeriği hakkında bizlere bir ön bilgi sunmaktadırlar. Ancak günümüz internetinde ‘.com’ uzantısı o kadar çok popüler olmuştur ki ‘.com’ uzantılı bir web sitesinin içeriğinde yalnızca ticari değil herhangi bir içerikle karşılaşmanız mümkündür.

Web Sitesi ile Web Sayfası Arasındaki Fark

Bir web sitesi, birden fazla web sayfası içeren merkezi bir konumu ifade eder. Örneğin, iienstitu.com, şu anda okuduğunuz bu web sayfası da dahil olmak üzere binlerce farklı web sayfası içeren bir web sitesi olarak kabul edilir. Şu anda okumakta olduğunuz sayfa bir web sayfası örneğidir. HTML, CSS ve JavaScript dahil olmak üzere çeşitli web teknolojilerinden oluşur. Bir web sayfasının gövdesi HTML kullanılarak oluşturulmuş olsa da bu HTML kodu bir HTML düzenleyicisi kullanılarak oluşturulabilir ve bir insan tarafından yazılabilir veya sunucu tarafı komut dosyaları veya diğer komut dosyaları kullanılarak oluşturulabilir. Bir insan tarafından oluşturulan bir web sayfası .htm veya .html dosya uzantısıyla biter. Bir komut dosyası tarafından oluşturulan sayfalar .cgi, .php, .pl ve diğer uzantılarla bitebilir. 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu